Ginekološki pregled je fizički pregled male karlice i ženskih genitalnih organa. Ovaj pregled pomaže lekarima da ispitaju veličinu i poziciju vagine, cerviksa, uterusa i jajnika. On je važan deo preventive i brige o zdravlju odrasle žene. Ginekološki pregled se vrši da bi se detektovali karcinomi u najranijoj fazi, infekcije, seksualno prenosive bolesti (STDs) ili ostali reproduktivni problemi.
Ginekološki pregled se može vršiti:
- Kao deo regularne provere statusa. U toku pregleda se može uzeti bris za Papanikolau test.
- Da bi se ispitalo prisustvo infekcije kao što su gljivicne infekcije ili bakterijska vaginoza.
- Da bi se dijagnostikovale seksulano prenosive bolesti kao što su: klamidija, gonoreja, herpes, trihomonas, ili humani papiloma virus (HPV).
- Da bi se otkrio uzrok neregularnog krvarenja iz uterusa.
- Da bi se identifikovale morfološke abnormalnosti organa male karlica kao što su fibromi, ovarijalne ciste, ili prolaps uterusa.
- Da bi se ispitao bol u abdomenu.
- Pre davanja kontraceptivne terapije. Neka sredstva za kontracepciju, kao što su dijafragma ili spirala zahtevaju ginekološki pregled da bi se aplikovala pravilno.
Pre ginekološkog pregleda pokušajte da zakažete pregled kada nije u toku menstruacija, jer krv može remetiti rezultat Papanikolau testa. Ipak, ukoliko imate izražen vaginalni sekret ili jak bol, pregled se može uraditi i u toku menstruacije.
Ne koristite tampone, vaginalne supozitorije, vaginalne sprejeve, puder ni vaginalno ispiranje najmanje 24 sata. Nemojte imati odnose 24 sata pre nego što dođete na pregled.
Kad dođete na pregled recite vašem lekaru:
- Ukoliko ste trudni ili sumnjate na trudnoću.
- Ukoliko imate neke simptome u urinarnom traktu kao što je peckanje, crvenilo, osip ili neuobicajen miris ili pojačan vaginalni sekret. Ukoliko koristite neki metod kontracepcije.
- Ukoliko je to Vaš prvi pregled.
- Datum Vaše poslednje menstruacije i koliko obično traje.
- Ukoliko ste imali neku vrstu intervencije, zračenje koje je uključivalo vaginu, cerviks ili uterus.
Radi svog komoditeta ispraznite bešiku pre pregleda.
Medicinska sestra ili asistent mogu biti u prostoriji u toku Vašeg pregleda. Takođe možete zatražiti prisustvo Vašeg supruga ili partnera.
U toku spoljašnjeg pregleda lekar će:
- Pregledati vulvu i ulaz u vaginu zbog prisustva crvenila, iritacije, sekrecije, cista, kondiloma ili ostalih promena.
- Pregledati unutrašnjost vagine da bi se utvrdilo prisustvo cisti ili gnoja iz Bartolinijeve zlezde.
- Nezno će staviti spekulum u vaginu. Spekulum se širi omogućavajući pregled unutrašnjosti vagine i cerviksa.
Ukoliko treba da se uradi Papanikolau test, lekar će koristiti malu četkicu i drveni štapić sa vatom da bi se uzele ćelije sa cerviksa. Cervikalni sekret se može uzeti i sa štapićem na čijem vrhu je vata da bi se testiralo prisustvo seksualno prenosivih bolesti kao što je gonoreja ili klamidija.
Ginekoloski pregled je mnogo jednostavniji ukoliko ste relaksirani u toku pregleda. Dišite duboko i razgovarajte sa lekarem da bi Vam to pomoglo da se opustite.
Osetićete mali pritisak i nelagodnost u toku aplikovanja spekuluma u vaginu. Probajte da opustite noge i kukove koliko je to moguće. Možda ćete osetiti bol ili iritaciju, posebno ukoliko je prisutna vaginalna infekcija.